Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bendův memoriál Bzenec

 

Bendův memoriál 10. 9. 2011 aneb německé dogy ve znamení práce, slunce a dobrého vína
Bendův memoriál, svátek všech pracovně založených dogařů, se letos konal 10. září v prosluněné vinařské oblasti Moravy v Bzenci v prostorách zdejšího kynologického klubu.
Pro účastníky byl mimo sobotního závodu připraven i páteční podvečerní nácvik obran, ke kterému mohli využít figuranta závodu, pana Petra Chvátala. Kdo tedy chtěl, mohl přespat a večer posedět u moravského vínka, aby se dobře naladil na další den.

 

Letošní Bendův memoriál se mohl pochlubit i mezinárodní účastí přátel ze Slovenska a Polska. Vedoucím závodu byl Jaromír Jurčeka, rozhodčím Miroslav Vávra, již zmíněným figurantem Petr Chvátal a na vše dohlížela a zapisovala Maruška Vaňková.
Po oficiálním zahájení v 8.00 se účastníci třísložkových zkoušek vydali na stopy. Ty zvládl nejlépe černý pes Gaston Bonoda s Vladimírem Foukalem.
Následovali závodníci v kategorii ZZO. Zde byla, jako již tradičně, konkurence největší. Z původně přihlášených sedmi účastníků se jich dostavilo pouze pět, ale ani to na napínavosti neubralo. Závodníci předvedli, co vše a jak dogy umí v poslušnosti ukázat. Na „place“ nepanovala prakticky žádná rivalita a každý každému přál, aby i ten jeho pes ukázal to nejlepší. Po ukončení zápolení v kategorii ZZO přišlo na řadu jediné se účastnící štěňátko. Je krásné vidět, jakou radost ze spolupráce s psovodem může mít již čtyřměsíční štěně. Zde opravdu nešlo o přesnost cviků, ale o kontakt s psovodem a další motivaci mladého pejska k práci.
Poté byla zařazena poslušnost třísložkových zkoušek. Do kategorie ZM byli původně přihlášeni tři psi, nicméně zdraví pejsků je přednější, tak nastoupila jen Eva Dubšíková, zato hned se dvěma želízky v ohni. Černý  pes Argento di Legindi šel jako první s výborně zvládnutou poslušností. Protože Eva měla přihlášenou do stejné kategorie i Argentovu matku Chieetu z Josefovských Bud, bylo dohodnuto, že mezi tyto dva účastníky vstoupí pan Foukal s Gastonem, kteří závodili dle ZVV1. Nejlepší poslušnost pak předvedl právě Gaston Bonoda s Vladimírem Foukalem.
 
Následně pokračovali závodníci ZZO se speciálními cviky. Výjimečně se kvůli rovnosti bodů z poslušnosti na třetím a čtvrtém místě přistoupilo i k provizornímu obodování těchto úkonů, aby se rozhodlo, který pes stane na stupních vítězů. Všechny dogy ukázaly, že speciální cviky jim problémy nedělají, takže se na „place“ již mohl rozehřívat figurant.
Není snad ani třeba dodávat, že nejlepší obranu předvedl černý pes Gaston Bonoda a o vítězi Bendova memoriálu tak již bylo rozhodnuto. V kategorii ZM pak šestiletá Chieeta porazila svého synáčka a byla zároveň vyhlášena nejstarší cvičící a účastnící se dogou letošního závodu.
Všichni účastníci si odnesli od hlavního sponzora krmivo (samozřejmě vítězové dostali pytle nepoměrně větší), krásné diplomy za účast a pro vítěze byly připraveny i lahvinky vína. Všem vítězům gratulujeme, děkujeme všem zúčastněným za skvělou přátelskou atmosféru, figurantovi a rozhodčímu za skvělé výkony na place a opravdu spravedlivé ohodnocení všech závodníků a také děkujeme sponzorům: Velké díky patří hlavnímu sponzoru Velkoobchodu Salač s krmivem ProPac, dále firmě Acan – výroba kalendářů a tisk propagačních předmětů, panu Ing. Bedřichu Jurčekovi – inženýrská a projekční činnost a v neposlední řadě také redakci časopisu Pes přítel člověka.
Věříme, že se budoucí ročníky budeme potkávat v hojnějším počtu. Zvláště na dogařských závodech platí již otřepané: Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Takže pokud máte dogouška, víte, že Vám sedá, lehá, aportuje, nebojte se a přijeďte. Ta atmosféra za to stojí.
Výsledky letošního memoriálu:
Kategorie štěňat
1. místo Gambado Quincy Etc. a Olga Baštová
Kategorie ZZO
1. místo Fender Catley Ranch a Lenka Švecová (SK)
2. místo Abba Fantasy Eduvera a Edita Uhříková
3. místo Dragocenna Zuza Być Moźe a Agnieszka Rozmus (PL)
4. místo Bentley Catley Ranch a Alena Čapková
5. místo Desiré Silva Tarok a Zuzana Štachová
Kategorie ZM
1. místo Chieeta z Josefovských Bud a Eva Dubšíková
2. místo Argento di Legindi a Eva Dubšíková
Kategorie ZVV1
1. místo Gaston Bonoda a Vladimír Foukal – Vítěz Bendova memoriálu, Nejlepší stopa, Nejlepší poslušnost, Nejlepší obrana
http://eduvera.rajce.idnes.cz/Benduv_memorial_Bzenec_10.9.2011_od_Ondry_a_Zuzky_Dizzinkovych/